پروفیل هافمن
Kale
مجتمع صنعتی پیمان
یراق گستر پرشین
هافمن
پروفیل دکتر وین

بی‌صلاحیت‌ها با سلیقه بی‌قواره معماری سنتی و اسلامی ایران را از بین بردند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه در روزگار خوشی به سر نمی‌بریم و کسانی که حداقلِ صلاحیت برای تصمیم‌گیری ندارند به خود اجازه می‌دهند بسیاری از بناهای با ‌ارزش را از بین ببرند یا به سلیقه بی‌قواره خود با آنها برخورد کنند.
بی‌صلاحیت‌ها با سلیقه بی‌قواره معماری سنتی و اسلامی ایران را از بین بردند

پیروز حناچی گفت: تلاش برای حفظ و احیای معماری سنتی ایرانی و اسلامی بسیار مهمتر و کم‌هزینه‎تر از ایجاد فرهنگ جدید معماری و مقدم بر آن است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه در روزگار خوشی به سر نمی‌بریم و کسانی که حداقلِ صلاحیت برای تصمیم‌گیری در این حوزه‌ها را ندارند به خود اجازه می‌دهند بسیاری از بناهای با ‌ارزش را از بین ببرند یا به سلیقه بی‌قواره خود با آنها برخورد کنند.
وی اظهار داشت : وقتی صحبت از معماری ایرانی‌اسلامی می‌کنیم یعنی از فرهنگ و هویت خود سخن به میان آورده‌ایم و مهم ترین مصادیق آنها بناهایی هستند که داریم و در صورت تخریب آنها بخشی از تاریخ و عبارت‌های کتاب تاریخ ایران را از بین برده و مخدوش کرده‌ایم.
حناچی افزود : معاونت معماری و شهرسازی دو وظیفه عمده را در حوزه اقدامات جاری و اقدامات ترویجی انجام می‌دهد. در اقدامات جاری، این معاونت ، برای نقاط مختلف کشور طرح‌هایی را تهیه و بازبینی می‌کند و سپس به تصویب می‌رساند و برای اجرا به شورای شهر و استانداران ابلاغ می‌کند که مبنای اجرا و پیگیری حقوقی در همه شهرهاست. برای نمونه، در صورت بروز مشکلات بین شهرداری و مالکان که منجر به ورود قوه قضاییه می‌شود مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی ملاک دستگاه قضا خواهد بود.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی به اقدامات ترویجی این معاونت در ارزیابی کیفیت امور شهرها در درازمدت اشاره کرد و اظهار داشت : اقدامات ترویجی و تصمیم های معاونت معماری و شهرسازی تاثیر بلندمدتی بر کیفیت امور شهرها می‌گذارد. این اقدامات اگرچه به ظاهر در کوتاه مدت تغییری ایجاد نمی‌کند اما در بلندمدت، کیفیت امور شهری را بهبود می‌بخشد. در واقع نظم و انضباط شهری و معماری همسو با فرهنگ ایرانی اسلامی و منطبق با دانش بین‌المللی از دستاوردهای اقدامات ترویجی این معاونت است.
وی همچنین به گسترش سریع شهرها در نیم قرن اخیر اشاره کرد و با بیان تفاوت دیدگاه‌ در حفظ داشته‌های میراثی بین ایران با سایر نقاط جهان گفت: در سایر کشورها ، تلاش بر این است که میراث معاصر حفظ شود، حتی اگر این میراث، کارخانه‌ای قدیمی در دل شهرها باشد زیرا آن مکان در وهله نخست، بخشی از تاریخچه و پیشینه‌شهر است و در مرحله بعدی به عنوان عقبه‌ای تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و میراثی برای آیندگان محسوب می‌شود که نشانی از گذر تاریخ بر بخش‌های مختلف و حتی بخش‌های صنعتی دارد، در حالی که در کشور ما وضع حفظ داشته‌های تاریخی دستخوش نوسان فراوانی است.
به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی ، نگاه و تلاش کشورها به آثار به جای مانده از گذشته ، نگاهی از نوع فرصت است و این نوع نگاه درسایر کشورها به یک جریان تبدیل شده است.
حناچی با اشاره به تجارب خوب ایران در زمینه تبدیل فضاهای مراکز قدیمی به مراکز فرهنگی، هنری، آموزشی و حتی اقتصادی به پیشینه فرهنگسرای بهمن، خانه هنرمندان و دانشگاه هنر تبریز که در ابتدا سلاخ‌خانه، پادگان و کارخانه چرم بود ، اشاره کرد و اظهار داشت : این فرصت‌ها را غنیمت بدانیم و از آن محافظت کنیم، چرا که بخشی از سرمایه و ثروت ملی محسوب می‌شود.
وی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر موفقیت مکان‌هایی که با اقتصاد فرهنگ اداره می‌شود از تجربه خوب شهرداری تهران در تبدیل فضاهای قدیمی همچون زندان قصر به فضای فرهنگی نام برد و افزود : اقدامات ترویجی شورای عالی معماری و شهرسازی به علت تغییر مدیریت‌ها منسجم نبوده است و بخشی از فعالیت‌ها نیز در دوره‌هایی رها شد، در حال‌حاضر ، معاونت معماری و شهرسازی به دنبال انسجام‌ بخشیدن و پیگیری تشویقی سیاستگذاری‌هایی است که تدوین می‌کند.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عقبه فرهنگی ایران در زمینه معماری چه پیش از اسلام و چه پس از آن گفت: بناها و معماری باقیمانده از دوران قبل از ورود اسلام شامل بناهای فاخر و حکومتی همچون تخت‌جمشید، کاخ‌سروستان ، کاخ اردشیر است و از زندگی مردم نشان زیادی باقی نمانده است در حالیکه از دوره ایلخانی و صفوی به بعد ، آثار اجتماعی تاریخی فراوانی مانده‌است که نشان از گذر تاریخ بر اجتماع ایران دارد.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی گفت : ایران در جهان با تنوع اقلیمی و برخورد عقلانی با شرایط محیطی و فرهنگی شناخته می‌شود که بخش عمده‌ای از این نگاه به معماری کشور مربوط است.
وی افزود : توجه به اقلیم و برخورد عقلانی با شرایط همان ویژگی معماری قدیم ایران و معماری ایرانی‌اسلامی است که نمونه‌های آن در شهرهایی همچون یزد، کاشان، زواره، اردستان، نایین و ابیانه دیده می شود.
حناچی درباره ضرورت توجه به معماری ایرانی اسلامی در شهرهای جدید گفت : معماری ایرانی‌اسلامی ویژگی تازه‌ای نیست که بتوانیم آن را در شهرهای جدید «خلق» کنیم بلکه این معماری در دل شهرهای ایران نهفته‌است. تنوع معماری عقلانی و منطبق با طبیعت در معماری ایرانی ویژگی منحصر بفردی است و وقتی در همایش های جهانی صحبت از معماری ایران می‌شود ، همه سر ستایش فرو می‌آورند و از آن به عنوان یک ارزش بی‌بدیل نام می‌برند اما متاسفانه برخوردها به گونه‌ای است که در داخل کشور گروه‌های زیادی برای این ویژگی‌ها ، ارزش قائل نیستند.
وی با انتقاد از محدود بودن و به روز نبودن منابع معماری ایرانی اسلامی در ایران برای دانشجویان غیرایرانی و ایرانی گفت: چرا باید کرسی معماری اسلامی در جهان در دانشگاه ادینبورگ انگلیس واقع شود؟ این وظیفه ما و همه کسانی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند. آن اندازه که شایسته معماری ارزشمند ماست، قدر داشته‌های خود را در طول تاریخ ندانستیم‌ و آن را بسط و گسترش ندادیم وبه همین خاطر است که امروزه داشته‌های تاریخی ما نقشی در زندگی‌ ندارد و کلانشهرهای ما گویای فرهنگ و تاریخ ما نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۰۳ تیر ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۵۱۴

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۸۵۷
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۷۸
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۶۹
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۳۴
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۱۵
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۵۷