پروفیل هافمن
پروفیل دکتر وین
Kale
هافمن
یراق گستر پرشین
مجتمع صنعتی پیمان

عمر خانه‌های جدید چقدر است؟

عضو سابق شورای تدوین مقررات ملی ساختمان گفت: با وجود این‌که کیفیت ساخت و سازهای جدید هنوز به حد ایده‌آل نرسیده اما نسبت به قبل بسیار بهتر شده و حداقل عمر ۵۰ ساله تضمین می‌شود.
عمر خانه‌های جدید چقدر است؟


مرتضی زاهدی اظهار کرد: کیفیت ساختمان‌ها نسبت به ۱۰–۲۰ سال قبل بسیار بهتر شده ولی هنوز با استانداردهای شورای تدوین فاصله دارد که اگر این استانداردها محقق شود عمر ساختمان‌ها به ۱۰۰ سال هم می‌رسد.

وی افزود: من دلیل مخالفت شهرداری با نظام مهندسی را نمی‌دانم اما چیزی که واضح است این‌که ساختمان‌سازی باید به دست افراد متخصص بیفتد. سازمان نظام مهندسی در حال قرار گرفتن در مسیر مناسب است که می‌تواند در بهبود استاندارد ساخت و ساز کمک بسیاری انجام دهد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که هزینه‌ی ۵-۶ درصدی خدمات مهندسی ارزش بهبود کیفیت ساختمان‌ها را دارد، تصریح کرد: اگر ساخت و ساز را به دست یک شرکت مهندسی بدهید کل پول اضافه‌ای که می‌پردازید حدود ۵-۶ درصد است. مثلا یک ساختمان ۱۰۰ میلیون تومانی شاید حدود ۱۱۰ میلیون تومان هزینه بردارد که این ۱۰ میلیون تومان بهایی است که شهروندان برای کیفیت، ایمنی و آسایش می‌پردازند.

زاهدی، تقویت سازمان نظام مهندسی را ضروری دانست و گفت: مسوولان باید از این سازمان حمایت کنند. مردم نیز باید خود را عادت بدهند که ساخت و سازها را به دست افراد متخصص بسپارند تا به خودشان و کشور ضرر نزنند.

وی با بیان این‌که کسی منکر تجربه معماران نیست، تصریح کرد: خوشبختانه قانون برای تحصیل‌کرده‌ها و معماران تجربی پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته است. معماران معمولا کارهای جزئی‌تر را انجام می‌دهند و کارهای بزرگ‌تر توسط مهندسان ناظر صورت می‌گیرد.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: از زمان آقای کرباسچی خرید تراکم مطرح شد و تا الان هم ادامه دارد. شهرداری بعضا ناگزیر است برای تامین بودجه خودش تراکم را بالا ببرد. در نتیجه از تخریب ساختمان‌ها استقبال می‌کند. ولی اگر از من بپرسید می‌گویم همین عمر ساختمان‌های موجود با همین کنترلی که نظام مهندسی دارد که از نظر من کامل و رضایت‌بخش نیست ۵۰ سال تضمین می‌شود که اگر رضایت‌بخش باشد می‌تواند تا ۱۰۰ سال هم برسد.

زاهدی بر لزوم رفع درگیری‌های شهرداری و نظام مهندسی و نیز رفع ابهامات قانونی برای ایجاد استاندارهای ساخت و ساز تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۴۷۵

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۸۵۲
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۷۲
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۶۴
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۳۱
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۰۷
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۵۵