هافمن
پروفیل دکتر وین
پروفیل هافمن
مجتمع صنعتی پیمان
Kale
یراق گستر پرشین

اختصاص بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای آغاز طرح مسکن امید

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اختصاص بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای آغاز طرح مسکن امید خبر داد و گفت: مراحل ساخت‌وساز از ماه های آینده آغاز می‌شود.
اختصاص بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای آغاز طرح مسکن امید


سید تقی نوربخش، در خصوص آخرین وضعیت مسکن امید، اظهار داشت: برای این طرح حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در بودجه سازمان دیده شده است و به دلیل اینکه این طرح یک طرح بین بخشی است مذاکرات با بانک‌ها، وزارت مسکن و دولت در حال انجام است، البته در این طرح به مشارکت خود مستمری‌بگیران نیز نیاز داریم.
وی ادامه داد: کارهای تئوریک این طرح آغاز شده و عملیات آن امسال کلید خواهد خورد، در مرحله اول با توجه به وجود دو میلیون مستمری‌بگیر اصلی در تامین اجتماعی ممکن است نتوانیم تمام مستمری‌بگیران را تحت پوشش این طرح ببریم اما این قول را می‌دهیم که اجرای طرح طی ماه‌های آینده آغاز شود.
نوربخش گفت: باید مراحل انتقال زمین آغاز شود اما ساخت‌وساز آن توسط هولدینگ‌های سازمان انجام می‌شود، وجوه این امر اداره شده است و سازمان بدون سود به این طرح کمک می‌کند ضمن اینکه دولت نیز در رابطه با تامین زمین و بانک‌ها در زمینه تسهیلات به پیشبرد این امر کمک خواهند کرد.
وی افزود: برای واگذاری خانه‌‌های امید شرایطی را در میان متقاضیان در نظر می‌گیریم و اولویت‌بندی صورت می‌گیرد، یکی از این شرایط مدت بیمه‌پردازی و میزان مستمری دریافتی است چراکه ۳۵ درصد مستمری‌بگیران ما حداقل حقوق را دریافت می‌کنند بنابراین این طرح قطعاً از حداقل مستمری‌بگیرانی که فاقد مسکن هستند، آغاز می‌‌شود.
ایجاد وحدت رویه در صدور رأی کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور
نوربخش همچنین در خصوص تضاد رویه‌ای که میان کمیته‌های تشخیص مشاغل سخت و زیان‌آور وجود دارد و باعث می‌شود در یک کمیته فرد بتواند با استفاده از قانون بازنشستگی این مشاغل ۲۰ساله بازنشسته شود اما فرد دیگری با همان شرایط محق این موضوع نشود، اظهار داشت: قبول داریم که این مسئله در کمیته‌های مختلف استانی وجود دارد اما به‌دنبال ایجاد وحدت رویه در این موضوع هستیم.
وی ادامه داد: مشاغل سخت و زیان‌آور شامل دو حالت است که در حالت نخست مشاغلی از جمله غواصی و کار در معدن به‌صورت ذاتی سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند و حائز شراط هستند اما در مورد مشاغل دیگر این موضوع باید در کمیته‌ای متشکل از وزارت کار، وزارت بهداشت، نماینده کارگران و سازمان تأمین اجتماعی بررسی شود که متأسفانه در نقاط مختلف کشور و یا ادارات کل استان تهران صدور رأی به یک صورت انجام نمی‌شود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین در خصوص مواردی که سوابق خبرنگاران و روزنامه نگاران در این حرفه از سوی سازمان تأمین اجتماعی پذیرفته نشده و لذا نتوانسته‌اند با سابقه ۲۰ساله از این شغل بازنشسته شوند، نیز گفت: مبنای بررسی سوابق این قشر در سازمان ما لیست ارائه شده از سوی کارفرماست، لذا اگر یک فرد به‌صورت خبرنگار معرفی نشده و مثلاً در حکم وی کارمند اداری رد شده باشد در حالی که در واقع خبرنگار بوده است سازمان نمی‌تواند این موضوع را بپذیرد لذا به کارفرمایان در این حرفه توصیه می‌کنیم به این مسئله دقت کافی را داشته باشند چراکه اهالی مطبوعات در غیر این صورت در زمان بازنشستگی با مشکل مواجه می‌شوند.
وی افزود: در مورد خبرنگاران یا روزنامه نگارانی که بخشی از سابقه آنها مربوط به زمانی است که اصلاً بحث مشاغل سخت و زیان‌آوری در این حرفه مطرح نبوده است نیز باید راه حلی پیدا کنیم.
پرداخت ماهانه ۳هزار تومان به بیمه تکمیلی مستمری‌بگیران برای خرید بیمه عمر
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص فاصله میان زمان فوت بیمه‌شده تا برقراری مستمری و مشکلاتی که در این مدت برای خانواده‌های‌شان پیش می‌آید، اظهار داشت: ما این موضوع را قبول داریم چراکه به‌ویژه در مورد فوت بیمه‌شده بلافاصله هزینه‌ای ناگهانی برای خانواده ایجاد می‌شود و به سختی می‌افتند.
نوربخش ادامه داد: برای حل این مشکل برابر بیمه عمر مستمری‌بگیران از ماه جاری، ماهانه ۳هزار تومان به بیمه تکمیلی آنها کمک می‌کنیم تا بتوانند بیمه عمر بخرند که در زمان فوت، خانواده متوفی بلافاصله از شرکت بیمه‌ای، سه میلیون تومان دریافت کنند.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین گفت: برای برقراری مستمری در این روند مشکلات فنی وجود دارد که یکی از آنها تجمیع سوابق بیمه‌ای است که باید احصا شود، اما اگر ۳۰ سال سابقه محرز باشد باید ظرف یک هفته حکم مستمری صادر شود که البته با توجه به پرداخت بر اساس حروف الفبا از ماه بعد از فوت، مستمری برقرار می‌شود.
بدهی دولت به تأمین اجتماعی به‌دلیل ایجاد تکلیف بدون درنظرگرفتن منابع است
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت، اظهار داشت: بر اساس قانون تأمین اجتماعی سه درصد از منابع سازمان به‌عهده دولت است؛ این مطالبات به‌صورت مکرر وجود داشته و مربوط به دولت خاصی نیست.
وی ادامه داد: تا سال ۸۰ کل بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ۲هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، در سال ۸۴ حدود ۴هزار میلیارد تومان و در انتهای دولت نهم به حدود ۶۰هزار میلیارد تومان رسیده است. علت ایجاد این بدهی نقش کارفرمایی دولت در برخی مشاغل از جمله رانندگی، قالی‌بافی، خادم مساجد و صیادان است که در طول دهه اخیر ایجاد شده است، ایجاد تکلیف بدون در نظر گرفتن منبع از عهده دولت‌ها خارج بوده و مبالغ مذکور را به وجود آورده است و در حال حاضر نیز بالغ بر ۹۰هزار میلیارد تومان است.
نوربخش گفت: در حال حاضر به‌ دلایل دیگر از جمله تحریم‌ها که فشار زیادی را بر اقتصاد کشور وارد کرده است، پرداخت یکجای بدهی‌ها منطقی نیست زیرا این رقم حدود نیمی از رقم بودجه کشور است ولی انتظار این است که بدهی هرسال در همان سال پرداخت شود، مثلاً برای سال ۹۴ این رقم حدود ۱۵‌هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است. در سال گذشته سهم دولت در بودجه سازمان ۹هزار میلیارد تومان بود که حدود شش‌هزار میلیارد از محل دو ردیف بودجه‌ای، مابه‌التفاوت قیمت ارز دارو و هدفمندی یارانه‌ها به سازمان پرداخت شد که مبلغ ۷۶۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها بود.
وی افزود: بدهی دولت‌ها به سازمان تا سال ۹۱ همیشه به‌صورت سهام کارخانه‌ها پرداخت می‌شد که ممکن بود سودآور باشد یا خیر، وظیفه سازمان این است که به‌عنوان نهادی اقتصادی سهام غیرسودآور را با اصلاح ساختار به سهام سودآور تبدیل کند که به توسعه اقتصاد ملی نیز کمک شود اما در سال ۹۱ مصوبه‌ای از سوی مجلس تصویب شد که بدهی‌ها به‌صورت نقدی پرداخت شود، در دو سال اخیر اموال به‌صورت سهام کارخانه نبوده و اکر کمکی صورت گرفته از طریق خصوصی‌سازی و نقدی بوده است چراکه باید بنگاه سودآور باشد تا رد دین شود.
نوربخش تصریح کرد: سیاست سازمان در بخش اقتصادی ورود به بازار سرمایه است، ما در این مدت هولدینگ دارویی را برای شفافیت بیشتر و تبدیل به نقدینگی به بورس بردیم. در حال حاضر نیز هولدینگ دارو، نفت و گاز سازمان در بورس وجود دارد. سهم ما در بورس حدود ۱۲ درصد است و در صنایع دارویی حدود ۴۰ درصد، تولید منابع اولیه دارو ۷۰ درصد، پخش دارو ۴۰ درصد، تولید سیمان ۴۰ درصد و ۷۰ درصد تولید قیر را در کشور به‌عهده داریم.
صدور کارت هوشمند از شهریور برای بیماران خاص
وی در خصوص الکترونیکی شدن خدمات تامین اجتماعی و جایگزینی سیم‌کارت با دفترچه‌های درمانی نیز گفت: بیشترین حجم داده در این سازمان تولید می‌شود و فعالیت‌های گسترده‌‌ای در این خصوص آغازش شده که نمونه آن ارسال اینترنتی لیست بیمه کارفرمایان است که ماهیانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار مراجعه را به شعب تامین اجتماعی کاهش داده است. همچنین پرداخت حق بیمه مشاغل آزاد و کارگران ساختمانی در مجموع دو میلیون مراجعه را کاهش داده است.
نوربخش ادامه داد: تا یک ماه دیگر پرداخت مستمری متمرکز می‌شود و به صورت شعبه شعبه نخواهد بود، همچنین صدور دفترچه و تمدید اعتبار نیز از حالت قبل خارج شد و در هر شعبه‌ای قابل اجراست. از سال گذشته نیز کارهای هر فرد بیمه شده جدید به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و راه‌اندازی شعب مکانیزه نیز در مرحله پایلوت قرار دارد که در این صورت مانند بانک‌ها هر فردی بتواند انواع خدمات را به ارباب رجوع ارائه دهد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: در بخش درمان سیستم HIS در ۴۰ بیمارستان و ۵۰ مرکز درمانی مستقر شده است اما به دلیل مشکلات تکنیکی از تولید کارت‌های هوشمند عقب هستیم زیرا مشکلات زیرساختی داریم اما در مراکز درمانی سازمان و در مورد بیماران خاص شهریور ماه کار آغاز می‌شود.
بار مالی ۳ هزار میلیارد تومانی طرح سلامت برای سازمان تامین اجتماعی
وی درباره اجرای طرح تحول سلامت و بار مالی که برای این سازمان ایجاد کرده است، تصریح کرد: بار مالی این طرح برای ما حدود ۳ هزار میلیارد تومان است، ما مسئول تامین این درمان هستیم در این امر حدود ۵۰ درصد مابه‌التفاوت قیمت ارز دارو از طریق وزارت بهداشت به ما پرداخت می‌شود اما ماده دیگری در قانون الزام داریم که اگر بیش از نه بیست‌وهفتم هزینه‌های مالی در اثر سیاست‌های دولتی ایجاد شد به عهده خود دولت باشد.
نوربخش ادامه داد: ما امیدواریم امسال حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان وصولی حق بیمه داشته باشیم، یک سوم آن یعنی حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان مربوط به درمان است و هرچه از این مبلغ بیشتر شد به عهده خود دولت است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پایان در خصوص واریز مابه‌التفاوت افزایش مستمری مربوط به ماه فروردین سال جاری، نیز خاطرنشان کرد: این اقدام از روزهای پایانی خرداد ماه آغاز خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۳۸۸

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۸۹۵
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۰۱۰
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۰۰۰
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۶۱
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۴۱
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۸۶