پروفیل دکتر وین
هافمن
یراق گستر پرشین
Kale
پروفیل هافمن
مجتمع صنعتی پیمان

رکود مسکن سنگین‌تر شد

صدور پروانه‌های ساختمانی باز هم کاهش یافت. آخرین آماری که در بخش ساخت و ساز منتشر شده است، نشان می‌دهد در پاییز سال ۹۳ تعداد پروانه ساختمانی در کل کشور به ۲۲ هزار و ۷۵۳ رسید که نسبت به فصل گذشته ۲۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۴۵.۳ درصد کاهش یافته است.
رکود مسکن سنگین‌تر شد


این رکود در شهر تهران نیز مشاهده می‌شود. با وجود آنکه تا سال ۹۱ ساخت و ساز در تهران با چنان شتابی دنبال می شد که سرانجام منتهی به ۴۰۰ هزار واحد خالی از سکنه شد اما از این سال به بعد رکود سال به سال در بخش ساخت مسکن عمیق‌تر شد و در تهران عمیق‌تر از دیگر شهرهای کشور.

گزارش مرکز آمار نشان می دهد در مدت مورد اشاره تعداد ۱۹۰۷ پروانه ساختمانی توسط شهرهداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۱۸.۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۶.۹ درصد کاهش داشته است. این تعداد پروانه حدود ۸.۴ درصد از کل پروانه‌های ساختمانی کشور را تشکیل می دهد.

۲۶ درصد از پروانه‌های صادر شده برای ساختمان‌های پنج طبقه و بیشتر صادر شده است. یعنی یک چهارم از ساخت و سازها را برج تشکیل می‌دهد. از مجموع پروانه‌های صادره برای احداث ساختمان‌های مسکونی در حدود ۲۸.۵ درصد برای احداث ساختمان‌های یک طبقه، ۲۰.۸ درصد برای احداث ساختمان‌های دو طبقه، ۱۳.۲ درصد برای احداث ساختمان‌های سه طبقه، ۱۱.۱ درصد برای احداث ساختمان‌های چهار طبقه و ۲۶.۴ درصد برای احداث ساختمان‌های پنج طبقه و بیشتر بوده است.

پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان‌های مسکونی برحسب نوع اسکلت و مصالح عمده به کار رفته در بنای آنها نشان می‌دهد که ۲۲.۷ درصد این پروانه ها برای احداث ساختمان‌های اسکلت فلزی، ۵۳.۵ درصد برای احداث ساختمان‌های بتون آرمه، ۲۱.۵ درصد برای احداث ساختمان‌هایی با آجر و آهن و ۲.۳ درصد برای احداث ساختمان‌هایی با سایر مصالح بوده است.

منبع: تابناک
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۵۵۶

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۸۵۷
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۷۸
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۶۹
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۳۴
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۱۵
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۵۷