یراق گستر پرشین
پروفیل دکتر وین
مجتمع صنعتی پیمان
Kale
پروفیل هافمن
هافمن

آغاز روند کاهش تحریم‌ها علیه ایران از سه ماهه سوم ۲۰۱۵

بیزینس مانیتور با پیش بینی کاهش تحریم ها علیه ایران از سه ماهه سوم ۲۰۱۵ پیش بینی کرد حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی ایران در سال ۲۰۱۵ به ترتیب رشد ۲.۱، ۰.۷ و ۰.۹ درصدی را تجربه کند.
آغاز روند کاهش تحریم‌ها علیه ایران از سه ماهه سوم ۲۰۱۵


بیزینس مانیتور در گزارشی نوشت: در حالی که انتظار می رود کاهش تحریم ها در نزدیک ترین زمان در سه ماهه سوم ۲۰۱۵ اجرایی شود، و موجب بازگشت رشد به اقتصاد ایران شود، چشم انداز بخش حمل و نقل این کشور مثبت به نظر می رسد.
این بخش اساسا از کاهش تحریم ها منتفع خواهد شد، زیرا بسیاری از شرکت های ایرانی مستقیما هدف تحریم ها قرار گرفته اند و شرکت های خارجی نیز از ورود به بازار این کشور ابا دارند. ترمیم بخش حمل و نقل ایران به یکباره رخ نخواهد داد و همچنان چالش های اقتصادی کلانی وجود دارد . زیرساخت های کشور نیز نیاز به بهبود دارد، اما سرمایه گذاری ادامه دار و رشد اقتصادی ثابت موجب گسترش صنعت حمل و نقل تا سال ۲۰۱۹ و پس از آن خواهد شد.
این گزارش افزود: ما پیش بینی می کنیم که مجموع حجم کالاهای حمل و نقل شده از طریق جاده ای در سال ۲۰۱۵ با ۲.۱ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۱۰۹ میلیون تن برسد. مجموع کالاهای حمل شده از طریق ریلی نیز با ۰.۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته در سال ۲۰۱۵ به ۳۳.۳۶ میلیون تن می رسد.
همچنین ما پیش بینی می کنیم که مجموع کالاهای حمل شده از طریق هوایی با ۰.۹ درصد رشد سالیانه امسال به ۱۰۱ هزار تن برسد.
این گزارش در ادامه نوشت: پیش بینی ما این است که تحریم ها از سه ماهه سوم ۲۰۱۵ شروع به کاهش خواهد کرد و موجب رشد قابل توجه اقتصاد این کشور خواهد شد و چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم بر بخش حمل و نقل تاثیر خواهد گذاشت. تحریم ها در بخش هایی نظیر کشتیرانی، بانکی و نفت کاهش خواهد یافت. به پشتوانه کاهش این تحریم ها، ما پیش بینی می کنیم که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۵ پس از ۳ سال رکود به رشد باز گردد.
بر این اساس در سال ۲۰۱۵، حجم ترابری جاده ای ایران برای اولین بار از سال ۲۰۱۲، شاهد رشد مثبتی خواهد بود و حجم آن ۲.۱ درصد افزایش می یابد.
چشم انداز مصرف در ایران به دلیل کاهش تحریم ها به میزان قابل توجهی بهبود یافته و سرمایه گذاری در شبکه حمل و نقل نیز به توسعه حجم ترانزیت کالا کمک خواهد کرد. اما هنوز موانعی بر سر راه رشد وجود دارد و ما انتظار نداریم حجم رشد در بخش حمل و نقل جاده ای تا سال ۲۰۱۶ افزایش واقعی را شاهد باشد.
بیزینس مانیتور پیش بینی می کند که در سال ۲۰۱۵ بخش حمل و نقل ریلی کشور شاهد رشد ۰.۷ درصدی باشد و مجموع تناژ کالاهای ترانزیتی از طریق ریلی به ۳۲.۳۶ میلیون تن برسد. حمل و نقل کالا از طریق ریلی امسال ۰.۲ درصد تن-کیلومتر افزایش می یابد.
حمل و نقل هوایی کشور در سال ۲۰۱۵ به آهستگی ترمیم خود را آغاز کند و این بخش شاهد رشد ۰.۹ درصدی خواهد بود. حمل و نقل هوایی بار یکی از بخش های اصلی متضرر از تحریم ها در سال های اخیر بوده است. این بخش نه تنها به صورت غیر مستقیم از تحریم های اقتصادی آسیب دیده بلکه، مستقیما نیز هدف تحریم های غرب قرار گرفته است. شرکت های خارجی نیز در این مدت قادر به ورود به بازار ایران نبوده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۶۳۸

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۸۵۲
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۷۲
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۶۴
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۳۱
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۰۷
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۸۵۵