پروفیل دکتر وین
یراق گستر پرشین
مجتمع صنعتی پیمان
Kale

قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد

اخبار این هفته بازار در و پنجره و صنایع وابسته مربوط می شود به بافت فرسوده شهر تهران ...
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
...

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به آماده‌شدن بسته تشویقی جدید نوسازی بافت‌های فرسوده تهران گفت: در بسته‌های قبل تنها فرد سازنده مورد حمایت و توجه قرار می‌گرفت اما در حال حاضر برای نوسازی بافت فرسوده به زیرساخت‌ها نیز توجه کرده‌ایم.

 

‌ بافت تاریخی شهر تهران در محدوده مناطق 11 و 12 که هسته اصلی آن منطبق با روستای تهران در 1100 سال پیش است، بیشترین آثار تاریخی شهر از سده هفتم هجری تا عصر حاضر را در خود جای داده و بازتابنده تحولات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و کالبدی شهر طی قرون متمادی است. خانه‌های تاریخی تهران نیز که اغلب مربوط به دوره قاجار یا پس از آن هستند، یادگارهای معماری قدیم این شهر هستند که هر یک گویا و معرف فرهنگ بومی، معماری و شیوه زیست آن دوره و سیمایی از اصالت محله‌هایی است که در آن واقع است. شهر تهران با برخورداری از تجربه بیش از دو قرن پایتخت کشور بودن گنجینه‌ای از میراث ملموس و ناملموس تاریخ سرزمین ما را در خود پرورانده است. محدوده مرکزی تهران تاریخی (حصار ناصری) به‌مساحت 2250 هکتار بافت تاریخی مصوب واقع در منطقه 11 و 12 به‌عنوان محدوده بافت تاریخی تهران به ثبت سازمان میراث فرهنگی تهران رسیده است.

 

در واقع بافت‌های فرسوده، محدوده‌های آسیب‌پذیر شهر محسوب شده که نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگ برای ساماندهی و ارتقاء کیفیت سکونت است که در یک دهه به این بافت‌ها توجه ویژه‌ای شد.

 

*صد درصد هزینه‌های عوارض برای نوسازی در بافت فرسوده بخشیده شد

 

محمدباقر قالیباف شهردار تهران با اشاره به رشد نوسازی در بافت فرسوده شهر تهران می‌گوید: بر اساس قانون، شهرداری تهران موظف است 50 درصد از عوارض واحدهای مسکونی در بافت فرسوده را تخفیف داده و دولت نیز باید از محل ردیف‌های عمومی این مبلغ را به شهرداری تهران پرداخت کند اما این پول پرداخت نمی‌شود. با وجود این، ما 100 درصد هزینه‌های عوارض برای نوسازی در بافت فرسوده را شامل بخشودگی کرده‌ایم و حتی آیتم‌های متفرقه نیز صفر شده است؛ در برخی محلات حق انشعاب‌ها نیز از سوی شهرداری پرداخت می‌شود و به بخشی از افراد که به‌طور خاص دارای مشکلاتی بودند، وام قرض‌الحسنه هم اعطا کرده‌ایم.

 

شهردار تهران با اعلام اینکه این تسهیلات شهرداری تهران در بیش از 2800 هکتار بافت فرسوده شهری به شهروندان اعطا می‌شود، تأکید می‌کند: در این زمینه نقش شورایاری‌ها، هیئت امنا و افراد صاحب نفوذ و مورد اعتماد محلی بسیار مهم است، چرا که آنها می‌توانند در حوزه تجمیع واحدهای مسکونی اقدام کنند و کار را پیش ببرند.

 

*حدود سه هزار و دویست و 68 هکتار بافت فرسوده در شهر تهران وجود دارد

 

به گزارش 137 آنلاین وسعت شهر تهران ٦٣ هزار هکتار است، همچنین در تهران ١٤ هزار هکتار بافت ناپایدار وجود دارد و در حدود سه هزار و دویست و 68 هکتار بافت فرسوده در شهر تهران وجود دارد که که نسبت مساحت بافت فرسوده به سطح کل شهر تهران در حدود 5 درصد است. سه شاخص ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری در آنجا وجود دارد.

 

*بسته تشویقی جدید نوسازی بافت‌های فرسوده تهران

 

"عباداله فتح‌اللهی" مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این زمینه با اعلام اینکه عوارض صدور پروانه شهرداری برای متقاضیان نوسازی در بافت فرسوده رایگان است و این هزینه را سازمان نوسازی شهر تهران به ارگان‌های خدمات‌رسان پرداخت خواهد کرد، می‌گوید: تزریق وام قرض‌الحسنه برای کمک به نوسازی بافت فرسوده پایتخت صورت گرفته و بانک عامل برای پرداخت این وام، بانک مسکن است؛ 9 تا 10 درصد سود این وام را دولت و بقیه را شهرداری پرداخت می‌کند و خوشبختانه شهرداری تهران در این خصوص 40 میلیارد تومان اختصاص داده که تمام شهروندانی که برای اخذ پروانه از طریق دفاتر خدمات نوسازی اقدام می‌کنند می‌توانند از این وام قرض‌الحسنه برخوردار باشند.

 

فتح‌اللهی در ادامه توجه به نوسازی متوازن و محله‌محور را از دیگر ویژگی‌های بسته جدید عنوان کرد و اظهار می‌کند: در بسته‌های قبل تنها فرد سازنده مورد حمایت و توجه قرار می‌گرفت اما در حال حاضر برای نوسازی بافت فرسوده به زیرساخت‌ها نیز توجه کرده‌ایم.

 

وی ادامه می‌دهد: میزان وام برای شهروندانی که از طریق تجمیع پلاک‌های ریزدانه اقدام به نوسازی کنند 50 میلیون تومان به‌ازای هر واحد مسکونی است که علاوه بر آن می‌توانند از 20 میلیون تومان وام ودیعه مسکن و 10 میلیون تومان وام اجرای نما نیز بهره‌مند شوند.

 

وی با تأکید بر اینکه طبق مصوبه 10 درصد محلات سالانه باید نوسازی و زیرساخت‌های آن تعیین شود، تصریح می‌کند: توجه به جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی محلات نیز در نوسازی بافت‌های فرسوده مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

منبع: tasnimnews.com
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۱۰۷

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۱,۰۰۱
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۰۹۲
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۲۴
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۱۸
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۵۳
حداقل سرمایه راه‌اندازی لیزینگ مسکن، ۵۰۰ میلیارد تومان
تاریخ درج: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۲۱۵