یراق گستر پرشین
مجتمع صنعتی پیمان
پروفیل دکتر وین

حذف ۳ درصد مالیات تکلیفی از ابتدای سال ۹۵

قائم مقام سازمان امور مالیاتی گفت که فرار مالیاتی در هیچ جای دنیا صفر نیست و این امر شامل حال ایران نیز می شود اما قوانینی برای پیشگیری و کاهش از آن اجرایی خواهد شد.
حذف ۳ درصد مالیات تکلیفی از ابتدای سال ۹۵

محمد قاسم پناهی دیروز در کارگاه آموزشی اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم افزود: براساس ماده ۲۷۸ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، رئیس قوه قضاییه بنا به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در هر یک از استانها و مناطقی که لازم بداند، دادسرا و دادگاه ویژه مالیاتی تشکیل می دهد.
وی به ماده ۲۷۹ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم نیز اشاره کرد و گفت: هرگونه دسترسی غیرمجاز و سواستفاده از اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارای مودیان مالیاتی موضوع ماده (۱۶۹ مکرر) این قانون در خصوص مسائلی غیر از فراینده تشخیص و وصول درآمدهای مالیاتی و یا افشای اطلاعات یادشده جرم است.
به گفته وی، مرتکب علاوه بر انفصال از خدمات دولتی و عمومی از دو تا پنج سال به مجازات بیش از ۶ ماه تا دو سال حبس محکوم می شود.
این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه با اجرای این اصلاحیه همه تلاش ها برای پیشگیری از فرار مالیاتی انجام می شود، گفت: البته فرار مالیاتی در هیچ جای دنیا صفر نیست و این امر شامل حال ایران نیز می شود اما قوانینی برای پیشگیری و کاهش از آن اجرایی خواهد شد.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی ادامه داد: برای شفافیت فعالیت های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه نظام اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل اطلاعات مالی، پولی، اعتباری، معاملاتی، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می شود.
وی ادامه داد: همچنین براساس این اصلاحیه، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است امکان دسترسی برخط بانک مرکزی، بیمه مرکزی، گمرک، سازمان بورس، سازمان ثبت اسناد و املاک و همچنین سایر دستگاه های اجرایی به فهرست بدهکاران مالیاتی را فراهم آورد تا استفاده کنندگان مسئول بتوانند با حفظ طبقه بندی، اطلاعات دریافتی در ارائه خدمات به اشخاص بدهکار مالیاتی را لحاظ کنند.
پناهی همچنین ادامه داد: بر اساس این اصلاحیه وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر ۶ ماه پس از تصویب این قانون، سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد کند تا در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری انجام و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستقلات به صورت رسمی، عادی و وکالتی در سراسر کشور فراهم شود.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه بر اساس ماده ۱۴۴ اصلاحیه نقل و انتقال اوراق بهادار، بازار گردانی بازار گردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بورس و فرا بورس از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد این ماده معاف است گفت: مالیات افزایش سرمایه از ۲ در هزار به نیم در هزار و همچنین مالیات حق تمبر از ۳ در هزار به نیم در هزار در سال ۹۵ کاهش پیدا می کند.
وی افزود همچنین براساس ماده ۱۹۲ جریمه عدم اظهار نامه مالیاتی ۳۰ % محاسبه می گردد و بر اساس ماده ۱۰۵ اگر در اظهار نامه اعلام شده۱۰% به درآمد ابرازی اضافه شده باشد نسبت به سال قبل ۵% از مالیات در نظر گرفته شده کاهش می یابد.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی همچنین با اشاره به یکسان کردن مالیات حقوق بخش های دولتی و غیر دولتی گفت که از ابتدای سال ۹۵ ، ماده ۱۰۴ و ۳ درصد مالیات تکلیفی حذف می شود.

منبع: روزنامه اقتصاد پویا
به اشتراک گذاری در:
تاریخ درج: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ تعداد بازدید: ۱,۱۴۹

مطالب مرتبط

افتتاح واحدهای باقی‌ مانده مسکن مهر در دولت دوازدهم
تاریخ درج: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تعداد بازدید: ۱,۰۳۵
قلب فرسوده تهران دوباره می‌تپد
تاریخ درج: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۱۴۰
بازگشت جذابیت به بازار پلیمرها
تاریخ درج: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۱,۱۱۹
احتمال اصلاح قانون پیش‌فروش وجود دارد
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۴۲
درخواست افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به دولت رفت
تاریخ درج: ۰۳ آذر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۴۵
چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به افزایش قیمت مسکن مهر
تاریخ درج: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ تعداد بازدید: ۹۷۰