Kale
یراق گستر پرشین
پروفیل دکتر وین
مجتمع صنعتی پیمان

کوره‌های ذوب شیشه

کوره‌های ذوب شیشه
کوره‌های ذوب شیشه
رایج‌ترین کوره‌های مورد استفاده برای تهیه شیشه کوره‌های تانکی است.

طول این نوع کوره در حدود 40 متر و پهنای آن در حدود 12 متر می‌باشد. کار این کوره‌ها پیوسته بوده و با جلو رفتن مواد همیشه جا برای تغذیه مجدد کوره آماده می‌گردد.

مواد نسوز داخل کوره‌های ذوب شیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و باید در مقابل سایش دارای مقاومت بالایی باشند زیرا مواد داخل کوره به شدت جداره کوره را در مقابل سایش قرار می‌دهند.

عمر مواد نسوز کوره‌های ذوب شیشه حداثر 4 سال می‌باشد و ظرفیت این کوره‌ها تقریباً حدود 1500 تن است. 

پس از آنکه مواد اصلی شیشه و درصد آن‌ها به دقت تعیین شد و مواد زائد آن جدا گردید مواد را وارد کوره می‌نمایند زیرا تغییر جزئی مواد روی خواص شیشه مخصوصاً روانی و شکل دادن و کارایی بعدی آن تأثیر زیادی دارد. مواد که وارد کوره شد به تدریج جلو رفته گرم‌تر می‌شود. در حرارت حدود 100 درجه آب فیزیکی خود را از دست می‌دهد و در حرارت حدود 600 درجه کربنات سدیم و کربنات کلسیم مخلوط می‌شوند و در حرارت 900 درجه کربنات سدیم با سیلیس ترکیب می‌شود، در 1000درجه متا سیلیکات کلسیم تشکیل می‌شود و در حرارت 1400 تا 1500 درجه ذوب و پالایش شیشه درون کوره پایان می‌یابد ولی در این حرارت شیشه روان بوده و دارای ویسکوزیته ای بسیار پایین می‌باشد که کار کردن روی آن غیرممکن می‌باشد.

برای کار کردن روی شیشه باید مواد را به حالت خمیری در بیاوریم. برای این کار حرارت شیشه را پایین آورده و به حدود 1000 درجه سانتیگراد می‌رسانند.

منبع: بازار در و پنجره، نما و صنایع وابسته
به اشتراک گذاری در: